Zdjęcia zaczerpnęliśmy z www.freepik.com.
Sen to 1/3 Twojego życia. Pamiętaj o nim!
Sen w okresie pandemii i jak możesz sobie pomóc.
Stres, niepokój związany z pandemią zaburzają sen. Wpływają na siebie wzajemnie. Gorszy sen przyczynia się do wzrostu niepokoju i stresu w ciągu dnia. To błędne koło. Wiele osób pracuje zdalnie lub czasowo nie pracuje – zanikła rutyna, zmieniły się godziny udawania się na spoczynek i wstawania. Zamknięcie w domu i ograniczona aktywność na świeżym powietrzu zmniejszają ekspozycję na światło słoneczne, synchronizujące zegar wewnętrzny. Wszystko to negatywnie wpływa na sen, pogarsza nastrój i samopoczucie.
Szczególnie teraz zadbaj o swój sen. W miarę możliwości korzystaj ze spacerów na świeżym powietrzu. Jeżeli nie możesz wyjść na zewnątrz, spędzaj czas na balkonie, odsłaniaj okna i przebywaj w ich pobliżu. Utrzymuj stałe godziny wstawania i udawania się na spoczynek. Dzięki temu Twój zegar wewnętrzny będzie zsynchronizowany i Twój sen lepszy. Wieczorem wyłącz urządzenia emitujące światło niebieskie – TV, smartfony, tablety. Zrelaksuj się – weź ciepłą kąpiel, poczytaj, posłuchaj muzyki, pomedytuj. W godzinach wieczornych unikaj wiadomości dotyczących pandemii, wywołujących niepokój. Ogranicz kofeinę i alkohol. Jeżeli nie możesz zasnąć wstań, zajmij się spokojną aktywnością, a gdypoczujesz senność połóż się do łóżka. Nie zerkaj na zegarek, nie licz godzin pozostałych do pobudki.
Jeżeli problemy ze snem występują co najmniej 3 razy w tygodniu i utrzymują się przez 3 miesiące skorzystaj z porady specjalisty ds snu. Nie sięgaj po leki bez konsultacji z lekarzem, specjalistą medycyny snu.
Hasłem przewodnim 15-ego dorocznego Światowego Dnia Snu® (WSD – World Sleep Day) jest „Dobry sen, zdrowy umysł, szczęśliwy świat”. WSD jest wezwaniem dla wszystkich profesjonalistów zajmujących się snem do orędownictwa i edukowania świata na temat znaczenia snu dla osiągnięcia optymalnej jakości życia i poprawy globalnego stanu zdrowia.
W jaki sposób sen dobrej jakości pomaga zachować zdrowie psychiczne? Jak lepszy sen może pomóc ludziom w skupieniu się w ciągu dnia? Albo jak zmęczenie może nas obciążać fizycznie, psychicznie i emocjonalnie? O tym wszystkim będziemy rozmawiać w czasie tegorocznego Światowego Dnia Snu.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zostało przeprowadzone bardzo interesujące badanie na temat zaburzeń okołodobowego rytmu snu i czuwania dorosłych kobiet po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, którego pierwszym autorem jest Pani Doktor Aleksandra Karykowska. Celem badania była ocena wpływu przebytej infekcji wirusem SARS-CoV-2 na jakość snu oraz rytmy okołodobowe dorosłych kobiet. Badanie wykonano metodą ankietową w styczniu 2022. Wzięły w nim udział 184 osoby, w tym 49 mężczyzn …
Czytaj dalej „Polskie badanie dotyczące wpływu COVID-19 na sen”